Jak správně pečovat o podlahu v domácnosti? Typy podlah a způsoby jejich ošetřování

6 min. čtení

23

Podlaha je interiérovým prvkem, který místnostem dává charakter a zároveň vždy přitahuje pozornost návštěv. Hezká a dobře udržovaná podlaha je proto naprostým základem všeho. Pokud ale chcete, aby podlaha vypadala co nejlépe a po dlouhé roky se těšila svému původnímu vzhledu a kvalitě, poté je potřeba ji věnovat dostatečnou péči a ochranu, a stejně tak ji správně čistit.

Abychom vám s podlahami pomohli, tak jsme si pro vás připravili krátkého průvodce typy podlah a způsoby, jak o ně pečovat.

Typy podlah, jež nejčastěji zdobí naše domovy

Výběr materiálů a typů podlah je obrovský, najít se tak dají podlahy vyrobené z celé škály materiálů - rozlišujeme dřevěné, vinylové či laminátové podlahy. Na trhu jsou též k dostání i podlahy z PVC či korku, stejně tak si můžete pořídit i betonové podlahové krytiny. Asi vás ale nepřekvapí, že každá z těchto podlah si žádá různé techniky a metody péče o ní, a též speciální čisticí přípravky.

I když existuje mnoho typů podlahových krytin, tak je lze rozdělit do několika základních skupin, které se vyznačují použitím stejného materiálu. V českých prodejnách se lze nejčastěji setkávat s keramickými podlahovými dlaždicemi, tedy podlahovými krytinami vyráběnými z terakoty či kameniny. Oblíbené jsou též dřevěné podlahy, které si lze obstarat ve formě prken, případně parket. Nechybí ani kamenné krytiny a podlahy vyráběné z plastů, linolea a koberce.

Podlahová dlažba - Jak se správně postarat o tuto krytinu?


Keramické dlaždice jsou velmi univerzálním řešením podlahové krytiny, které najdete prakticky v každém domě - a to jak v kuchyni, tak i v koupelně, obývacím pokoji, na balkoně nebo na terase. Takto velmi populární jsou zejména díky své vysoké funkčnosti a pohodlnému použití. Jsou odolné, snadno se udržují čisté, přičemž nevyžadují žádnou speciální péči.

Úplně bez péče se ale neobejdou, proto stojí za to si pořídit kvalitní čisticí prostředek na keramickou dlažbu, a též vhodný mop. Přípravek na čištění keramických podlah by pak měl být schopen podlahu dobře vyčistit a zároveň vytvořit speciální vrstvu, díky níž zůstane podlaha po delší dobu čistá a též lesklá.

Dřevěná podlaha - Jak o ni pečovat?

Dřevěná podlaha obvykle vyžaduje více pozornosti a péče než dlaždice. Vše přitom záleží na tom, zdali se jedná o prkna nebo parkety pokryté vrstvou laku, nebo jde naopak o dřevo chráněné pouze olejem nebo impregnací.

Péče o dřevěnou podlahu, která je chráněna vrstvou laku, je totiž daleko jednodušší, neboť ji stačí pouze umýt vodou, jež je smíchána s vhodným přípravkem pro péči o dřevěné podlahy. Tyto přípravky určené speciálně na dřevěné podlahy pak nejenže odstraní všechny nečistoty, ale také ještě více ochrání podlahu a zajistí její lesk.

Dřevěné podlahy, které jsou naolejované nebo naimpregnované, je potřeba vyčistit vhodnými chemikáliemi na podlahy ze dřeva, důkladně vysát, a nakonec ještě otřít mírně navlhčeným hadříkem. Pozor však na to, aby podlaha nezůstala příliš mokrá, protože přebytečná voda by mohla vysoušet olej a dřevo.

Na paměti je taktéž potřeba mít skutečnost, že dřevěné podlahy, zejména ty vyráběné z měkkého dřeva, například tedy z borovice, jsou náchylné na škrábance, a navíc se v nich snadno dělají důlky. Proto je vhodné chránit nohy nábytku položeného na tyto podlahy speciálními podložkami - jmenovitě třeba plstěnými podnožkami.

Kamenná podlaha - Jak udržovat kamennou podlahu?

Kvalitní kamenné podlahové krytiny jsou obvykle vyráběny z mramoru, žuly nebo travertinu. Vyznačují se dlouhou životností a vysokou odolností, zejména v případě žuly. U mramoru ale nezapomeňte na to, že může absorbovat mastnotu a není příliš odolný vůči kyselinám (např. při kyselých deštích). Vyžaduje tedy řádnou impregnaci.

U všech kamenných podlah je též potřeba mít vždy na paměti, že jejich povrch nemůže být nikdy dokonale hladký. I z tohoto důvodu by tak měla být tato podlahová krytina řádně naimpregnována, aby se zabránilo hromadění nečistot v záhybech a nevzhlednému zabarvení kamenů.

Co se týče údržby, tak kamenné podlahy se čistí mopy z jemných materiálů, například z mikrovlákna. Po vyčištění pak vždy podlahovou krytinu ještě vytřete dosucha, protože zanechání mokré kamenné podlahy by mohlo způsobit, že se na ní začnou tvořit ošklivé skvrny. K čištění rovněž stojí za to použít speciální přípravky na kamennou dlažbu, které navíc pečují i o samotný kámen a dodávají mu lesk.

Péče o podlahu - Čím vyčistit podlahu?

Způsob péče a údržby podlahy závisí na materiálu, ze kterého je vyrobena. Pojďme si tedy představit, jaké přípravky a metody čištění budou fungovat u jednotlivých typů podlah, abyste tuto informaci mohli mít vždy před očima při domácím úklidu vaší podlahy.

Prvním a nejdůležitějším pravidlem je, že podlahu je vždy nutno čistit v souladu s doporučeními výrobce a též v souladu s jejím typem. U dřevěných a kamenných podlah, stejně tak jako u krytin z PVC, to tedy například nepřehánějte s množstvím použité vody. Ta by na nich mohla napáchat více škody než užitku. U keramických dlaždic si pak nemusíte dávat takový pozor - jediné, co je nutné vždy dodržet, tak je zvolení vhodného prostředku k čištění tohoto povrchu.

Krom toho, že je důležité zvolit správný čisticí prostředek, tak je nutno vybrat i ten správný mop. Ideální mop měl být vyroben z měkké a jemné látky, např. z mikrovláken, aby se pohodlně používal. Stejně tak si určitě obstarejte i všechno potřebné příslušenství, včetně kbelíku na vodu.

Perfektní volbou jsou pak parní mopy, které díky působení horké páry dokáží dokonale vyčistit povrch podlahy od nečistot, bakterií a virů. K účinnému vyčištění podlahy parními mopy navíc nejsou potřeba žádné speciální čisticí prostředky. Parní mopy mají rovněž mnoho nástavců a funkcí, s jejichž dopomocí lze také vyčistit koberce a čalounění, umýt okna, trouby, chladničky a další menší povrchy, jež čas od času vyžadují důkladné čištění a dezinfekci. Pamatujte však na to, že parní mop není možné kvůli vysokému obsahu vody v páře a vysokým teplotám použít na čistění dřevěných a laminátových podlah, vhodný není též ani pro čistění jemných koberců.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

0
0
13
13
9
Zobrazení příspěvků: 683