Co je potřeba vědět před nákupem kočárku pro dítě?

7 min. čtení

51

Dětský kočárek - Co je potřeba vědět před nákupem kočárku pro dítě?

Nákup dětského kočárku je okamžikem, který je neodmyslitelně spjat s rodičovstvím a na nějž se těší snad každý z rodičů. Je však potřeba být při něm maximálně zodpovědný, neboť volbou nesprávného a nekvalitního kočárku byste sobě i dítěti mohli dosti uškodit - dítěti by nebyl pobyt v takovém kočárku vůbec příjemný, a vám by zas v případě koupě rozměrově nevhodného kočárku nemuselo vyhovovat to, jak se s ním špatně manipuluje.

Proto je potřeba se ještě před samotným pořízením kočárku dobře informovat třeba o tom, jaké typy kočárků existují, na co všechno si je při výběru potřeba dávat pozor, a jaký kočárek by byl nejvhodnější zrovna pro vaše dítě. A právě na tyto věci vám odpovíme na následujících řádcích.

Typy kočárků - jaký se bude hodit zrovna vám?

Základním parametrem správného výběru kočárku je vybrat takový typ kočárku, jenž bude úměrný věku dítěte a vašim potřebám. Pro ty nejmenší tu jsou hluboké kočárky, které jsou vhodné pro děti přibližně do 8-10 měsíců věku, případně do té doby, než se naučí plazit a sedět. V ten okamžik už totiž vašemu dítěti nebude stačit ležet na zádech v hlubokém kočárku a ten tak bude potřeba vyměnit za jiný. Charakteristickým rysem hlubokých kočárků je, že mají dobré odpružení, abyste v nich mohli dítě snadno pohupovat při uspávání, nejsou však příliš praktické na cestování, neboť jsou relativně neskladné.

Kočárkem, za nějž můžete vyměnit ten hluboký, je sportovní kočárek, případně, když už dítě chodí, tak golfový kočárek. Výhodou obou těchto typů kočárků je, že dítě v nich má přímý výhled na okolí, takže si dokáže najít více podnětů a lépe se v kočárku samo zabaví. Zároveň tyto kočárky jsou přizpůsobeny pro jízdu hůře přístupným terénem, v klidu tedy můžete takto vzít dítě třeba i na procházku po nezpevněných horských cestách. Dále nelze nezmínit ani jejich polohovatelnost - zkrátka polohu sedadla kočárku můžete vždy přizpůsobit tak, aby byla dítěti pohodlná.

Pokud se vám nechce řešit nákup hlubokého kočárku a jeho následnou výměnu za sportovní, případně golfový, tak nejlepší variantou je rovnou pořízení kombinovaného kočárku, ten totiž dokáže růst společně s dítětem. Pokud se tedy rozhodnete pro pořízení dvojkombinace, tak až dítě začne sedět, není problémem během pár vteřin vyměnit klasickou hlubokou konstrukci za sportovní sedačku. Nelze se tedy divit, že tyto kočárky jsou nejprodávanější a mezi rodiči nejoblíbenější. Prodávány jsou rovněž i trojkombinace, jež ještě navíc obsahují přenosnou autosedačku, známou též jako "vajíčko". Kombinované kočárky jsou jednoduše řečeno tou nejpraktičtější a v konečném důsledku i finančně nejvýhodnější variantou.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na sourozenecké kočárky pro 2 děti, které vám přijdou vhod po narození dvojčátek, či specializované kočárky, jež jsou zas určeny k tomu, abyste s nimi mohli jezdit na kole nebo běhat. Ano, v dnešní době se dá s kočárkem klidně i aktivně sportovat.

Vlastnosti, které by měl mít každý správný kočárek

Naprostým základem je, aby byl kočárek vašemu dítěti pohodlný. Vybírejte tedy pouze takové kočárky, které jsou ergonomické, dají se snadno polohovat a jsou vyrobené z kvalitních materiálů. V případě potahových materiálů je rovněž důležité, aby byly nepromokavé a daly se snadno omývat, je totiž více než pravděpodobné, že dítě je čas od času zašpiní. Materiál sedačky by měl být měkký, aby se v ní dítěti pohodlně sedělo, naopak materiál konstrukce by měl být co možná nejpevnější, aby toho kočárek hodně vydržel.

Vyšší životnosti kočárku napomůžete i když dáte přednost modelu, jež má odolná kolečka. Těmi nejodolnějšími jsou pěnová a nafukovací kolečka, naopak plastová kolečka se hodí spíše do města na zpevněné povrchy. Stejně tak důležité je, aby kočárek měl všechny potřebné bezpečnostní prvky. V případě sportovních a golfových kočárků máme na mysli zejména bezpečnostní pásy - pro ty nejmenší jsou vhodnější pětibodové, větším dětem budou bohatě stačit tříbodové bezpečnostní pásy.

Neméně podstatné se je zamyslet i nad tím, jak často budete s kočárkem cestovat na delší vzdálenosti a jak často jej máte v plánu uskladňovat. Obecně však lze doporučit, aby kočárek měl přijatelnou hmotnost a byl dobře skladovatelný. Též je dobré si předem promyslet, jaký design by váš vysněný kočárek měl mít - klasický, či moderní? V současnosti prodávané kočárky jsou pastvou pro oči, je však potřeba myslet i na to, že design by nikdy neměl být na úkor funkčnosti a praktičnosti kočárku.

Nejlepší dětské kočárky

Na závěr vám přinášíme tipy na kočárky pro děti, které se mezi našimi zákazníky řadí mezi ty nejpopulárnější, rozdělené podle toho, pro koho jsou primárně určeny.

Chicco Ohlala 2 Dino Derby

Chicco Ohlala 2 Dino Derby

Ideální kočárek pro ty, kteří mají dítě, které již zvládá sedět, případně chodit a zároveň od kočárku požadují, aby byl co možná nejlehčí a nejskladnější. S váhou lehce přes 3 a půl kilogramu patří tento kočárek k těm vůbec nejlehčím na trhu. Určený je pro děti až do 15 kilogramů, přičemž se jedná i o velice finančně dostupný model (3 399 Kč).

Baby Design Wave 08

Tento sportovní kočárek pro děti do 22 kg je nabízen hned v několika barevných provedeních - světle modré, šedé a růžové. Jedná se přitom o velmi zajímavý mix příznivé ceny a prvotřídní kvality. Mezi jeho největší přednosti pak patří vysoká bezpečnost, o níž se starají pětibodové pásy, perfektní odpružení či lehkost a rychlost s jakou se dá složit.

Baby Design Wave 08
Kinderkraft Prime Black 2020

Kinderkraft Prime Black 2020

Pokud chcete po vaše dítě kočárek, který s ním bude růst, tak tento model je perfektní volbou. Jedná se totiž o trojkombinaci, kterou můžete kdykoliv přeměnit z kočárku pro novorozence na sportovní kočárek, a to klidně i pro tříleté dítě. Koupí tohoto kočárku s vysoce funkčním odpružením a odolnými nafukovacími koly, si tedy usnadníte práci - už nikdy nebudete muset tento kočárek měnit.

Espiro Next Avenue 404 Wild Nature

S cenovkou přes 15 tisíc Kč je tento kombinovaný kočárek (2v1) jedním z těch nejluxusnějších, které můžete pro vaše dítě sehnat. Samozřejmostí je použití těch nejkvalitnějších materiálů, díky nimž kočárek bez problémů vydrží i jízdu náročným terénem. Za zmínku stojí i jeho atraktivní nadčasový design či to, že je nesmírně pohodlný a potah má vyroben z plně omyvatelné látky.

Espiro Next Avenue Wild Nature

Jak hodnotíte tento příspěvek?

0
0
5
11
47
Zobrazení příspěvků: 1381