Čištění vzduchu pro domácnosti - jaké zařízení bude nejlépe odpovídat vašim potřebám?

5 min. čtení

0

Čistý a čerstvý vzduch v domácnosti zlepšuje tak soustředění jak i relaxaci a v dlouhodobém horizontu má vliv na lepší zdravotní stav a celkovou pohodu. Podívejte se, jak vybrat čističku vzduchu, která bude pro vaši domácnost nejlepší!

Z článku se dozvíte:

  • proč stoi za to dbát na dobrou kvalitu vzduchu v domácnosti,
  • jak fungují moderní čističky vzduchu,
  • jak vybrat čističku vzduchu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám,
  • jaké další funkce mají rozšířené verze.

Proč vůbec čistit vzduch v domácnosti?

  • Vysoká úroveň smogu

Problém smogu se projevuje pravidelně se začátkem topné sezóny a rok od roku narůstá. Statistiky jsou jednoznačné: Česko je mezi zeměmi s nejvyšším znečištěním ovzduší v Evropě. Lékaři nám doporučují, abychom ve dnech s vysokou intenzitou smogu nevycházeli na čerstvý vzduch, ale pobyt doma nás před jeho negativním vlivem stoprocentně nechrání. Větrání místností, otevírání vchodových dveří a dokonce i netěsná okna - to vše umožňuje pronikání smogu dovnitř.

  • Výkyvy vlhkosti vzduchu

Optimální vlhkost vzduchu v místnosti je mezi 30-60 %. Příliš suchý vzduch vyvolává podráždění očí, krku a sliznic, což může být kromě krátkodobého diskomfortu přímou příčinou zánětů a onemocnění dýchacích cest. Nízká vlhkost vzduchu také zvyšuje problém s prachem a roztoči, šíří se tedy mnohem silněji.
Příliš vlhký vzduch je také negativní pro naši pohodu: ve vlhkém prostoru se rychleji množí plísně a houby, které poškozují stěny a nábytek (zejména dřevěný) a jsou škodlivé pro naše zdraví.

Čistička vzduchu - jak dýchat z plných plic

Syndrom nepohody způsobené špatnou kvalitou vzduchu v interiéru má název "syndrom nemocných budov". Kromě výše uvedených příznaků se nejčastěji jedná o bolesti hlavy a točení hlavy, dušnost, nespavost a chronickou únavu. Lidé s inhalační alergií jsou znečištěným ovzduším postiženi ještě více. Pro odstranění škodlivých látek z prostředí je vhodné zakoupit vhodnou čističku vzduchu.

Zde se náchází nabídka čističek vzduchu u společnosti MIMIADUM!

Jak funguje čistička vzduchu?

Hlavním elementem mechanismu je ventilátor, který vhání vzduch do čističky. Vzduch prochází speciálními filtry a po vyčištění se vrací do dalšího oběhu. Modely dostupné na trhu účinně odstraňují ze vzduchu prach, roztoče, organické látky, plísně, houby a další alergeny, stejně jako zbytky cigaretového kouře. Díky tomu se v místnosti dýchá o mnoho lépe a nepříjemné pachy mizí. Technicky dokonalejší modely mají další funkce - jejich charakteristiku naleznete dále.

Jak vybrat čističku vzduchu?

Aby najít optimální zařízení z hlediska výkonu a účinnosti, je třeba vzít v úvahu následující faktory:

1. Plocha interiéru, kde se bude čistička používat.

Pro ložnici v paneláku stačí menší výkon než pro otevřený obývací pokoj. Informace o parametrech konkrétní čističky vzduchu najdete v jejích technických specifikacích: plocha pokrytá vzduchem se udává v metrech čtverečních a výkon se udává v takzvané hodnotě CADR, která se také nazývá maximální průtok vzduchu a uvádí se v jednotkách m3/h. Tento parametr označuje maximální množství vzduchu, které čistička dokáže přefiltrovat za hodinu.

2. Typ filtru čistícího vzduch

  • Mechanické filtry

Velmi populární jsou zařízení vybavená filtry s aktivním uhlím, které jsou mimořádně účinné při odstraňování těkavých látek ze vzduchu. Znečišťující látky absorbované se vzduchem uvnitř zařízení se přilepí na uhlíkové částice, takže na povrch se dostane pouze čistý vzduch.

HEPA filtry vyrobené z polypropylenových síťovin jsou nejúčinnější v oblasti ochrany proti smogu, protože dokážou zachytit většinu smogových částic, prachu, pevných částic a alergenů. HEPA filtry jsou tříděny dle stupně propustnosti - čím vyšší třída, tím přesněji jsou jsou škodliviny odfiltrovány. V čističkách pro domácí použití se nejčastěji používají filtry HEPA třídy 12-14, které téměř 100% eliminují nejškodlivější částice PM 2,5.

  • Elektrostatické filtry

Fungování filtrů této skupiny je založené na elektrostatickém poli, které umožňuje oddělit ionizované látky znečišťující ovzduší díky elektrostatické přitažlivosti. Filtry se odlišují velmi vysokou účinností - eliminují i mikroskopické částice - avšak v důsledku jejich činnosti dochází k úniku ozonu do životního prostředí.

3. Provozní hlučnost přístroje

Hlasité zvuky běžící čističky vzduchu samozřejmě obtěžují lidi v místnosti, proto je vhodné zkontrolovat zvukové parametry vybraného modelu ještě před jeho nákupem. Za optimální se považuje hodnota přibližně 30 dB; ale je přerozené, že intenzita zvuku roste současně s rychlostí ventilátoru, a tedy i s účinností zařízení. Čističky vyšší třídy jsou vybaveny několika režimy hlasitosti nebo tzv. nočním režimem, kdy ventilátor pracuje mírně a poměrně tiše.

4. Další funkce čističky vzduchu

  • Senzory kvality vzduchu

Čističky vzduchu opatřené touto funkcí neustále monitorují kvalitu vzduchu v místnosti (mimo jiné množství pevných částic, teplotu a zápach) a automaticky se aktivují, když je překročena přijatelná úroveň znečištění.

  • Ionizátor vzduchu

Tuto funkci se hodí zvolit při výběru čističky do místnosti, kde často používáte počítač, televizi nebo jiná elektronická zařízení emitující záporné ionty. Ionizátor vytváří záporné ionty, které je vyrovnávají, takže vzduch uvnitř je lehký a svěží.

  • Zvlhčovač vzduchu

Displeje elektronických zařízení, klimatizace a topení v místnostech snižují vlhkost vzduchu, a tím přispívají k nepříjemnému pocitu suchých očí a sliznic. Řešením tohoto problému je čistička vzduchu s doplňkovou zvlhčovací funkcí; taková zařízení emitují vodní páru, která vzniká vařením vody, odpařováním kapalin ze zvlhčovacích filtrů nebo rozbíjením částic H2O ultrazvukem.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

0
0
0
0
0
Zobrazení příspěvků: 756